Sunday, January 29, 2012

LEDEN 2012

Rekapitulace edukačních aktivit za rok 2011



Rekapitulace edukačních aktivit za rok 2011
(spolupráce se školami, interaktivní prohlídky pro školy, výtvarný kroužek, workshopy, doprovodné výtvarné akce pro veřejnost 2011)

V roce 2011 bylo uskutečněno celkem cca 198 doprovodných výtvarných akcí, workshopů a interaktivních prohlídek různých typů pro školy, žáky, studenty, děti a mládež, z toho proběhlo: cca 115 interaktivních prohlídek výstav pro všechny typy škol (MŠ, ZŠ, SŠ, gymnázia, ZUŠ, SŠ, SOŠ, VOŠ i VŠ) spojených s následnou výtvarnou reakcí, 42 šestihodinových středečních výtvarných kroužků pro všechny věkové kategorie, 21 tematických pětihodinových sobotních výtvarných akcí pro veřejnost v rámci cyklu „Tvořivé dialogy s uměním“, 10 speciálních workshopů ve spolupráci s Českým centrem Praha, 4 speciální workshopy ve spolupráci s Leica Gallery Prague, 1 celodenní výtvarný workshop v Trojském zámku v rámci „Trojského vinobraní“, 1 speciální výtvarný workshop na téma animovaný film, 1 speciální výtvarný workshop na téma grafitti a streetart, 3 speciální výtvarné workshopy ve spolupráci s Českým centrem Moskva a Velvyslanectvím ČR v Moskvě pro děti diplomatů a děti ze zemí Visegradské čtyřky.
Kromě toho do GHMP navíc proudí školy i individuálně, tzn. bez konkrétní rezervace a objednání, takže kompletní počet návštěv škol byl v roce 2011 ještě vyšší.

Počet edukačních aktivit a zájem škol o ně neustále pozitivně graduje.

Kromě intenzivních interaktivních prohlídek pro školy se konaly i spousty lektorských aj. prohlídek a dalších doprovodných akcí.

Komunikace a spolupráce se školami – interaktivní prohlídky spojené s výtvarnou akcí

I v roce 2011 byly stálé expozice i aktuální krátkodobější výstavy v GHMP intenzivně navštěvovány všemi typy škol (MŠ, ZŠ, SŠ, gymnázia, ZUŠ, SŠ, SOŠ, VOŠ i VŠ). Zájem škol o naše akce potvrzuje i fakt, že interaktivní prohlídky navštívily v roce 2011 kromě pražských škol opět i spousty mimopražských škol z celé ČR. Do GHMP proudí i zahraniční návštěvníci a školy i zahraniční studenti studující v ČR (např. studenti Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy). Z hlediska zájmu škol byly nejžádanější tyto výstavy: „Konec avantgardy“, „Fundamenty a sedimenty“, „Václav Radimský“, „Bohuslav Reynek“, „Jiří Matějů“, „Po sametu“ a stálé expozice v Bílkově vile a v Trojském zámku. Nejvíce nás navštěvovala gymnázia a základní školy. Interaktivních prohlídek se často zúčastnily i renomované odborné umělecké školy z celé ČR. Školy jsou neustále informovány o aktuálních výstavách i stálých expozicích a o možnostech jejich návštěv - je jim pravidelně zasílána aktuální nabídka akcí, ze které mohou vybírat - vše se vždy snažíme maximálně přizpůsobit jejich podmínkám a požadavkům.

Výtvarný kroužek

Celý rok probíhal opět tradiční středeční šestihodinový výtvarný kroužek - celoroční cyklus tvůrčích dílen pro děti i dospělé v ateliéru v Domě U Zlatého prstenu - zájemci si mohli vyzkoušet tradiční i netradiční výtvarné techniky z oblasti kresby, malby, grafiky, fotografie, prostorové tvorby, ale i intermediální, konceptuální a akční tvorby.Letos se tento kroužek konal 42krát. Řada členů se zde připravuje na talentové přijímací zkoušky na umělecké školy

Tvořivé dialogy s uměním

Velký úspěch v roce 2010 měly i pětihodinové sobotní doprovodné sobotní výtvarné akce „Tvořivé dialogy s uměním“, formálně nebo obsahově reagující na aktuální výstavy GHMP vždy přímo v konkrétních expozicích nebo objektech GHMP. Jsou volně otevřené veřejnosti, zúčastnit se jich může kdokoliv – jsou určeny všem věkovým kategoriím. Konalo se jich 21.

Fotodokumetace výtvarných akcí

Téměř všechny akce byly podrobně zdokumentovány prostřednictvím digitálních fotografií a externí virtuální fotogalerie se tak tento rok opět rozšířila - celkový počet vybraných fotografií v této fotogalerii vyšplhal až na celkový počet cca 20 000 snímků, které jsou zde trvale k dispozici ke stažení jak pro samotné zúčastněné školy, tak pro případný zájem dalších. Jsou zároveň dokladem o úrovni i množství a pestrosti našich akcí.

Mimořádné výtvarné akce

Mezi mimořádné výtvarné akce, které byly úspěšně v GHMP realizovány v roce 2011, můžeme zahrnout 10 speciálních experimentálních výtvarných workshopů ve spolupráci s Českým centrem Praha, které byly realizovány postupně k 10ti samostatným výstavám, které byly organizovány jako doprovodné akce k nejrůznějším větším prestižním a renomovaným projektům a festivalům, (Pražské Quadrienalle, KomiksFest, Designblok, Jeden svět atd...). Dále sem patří 4 speciální výtvarné workshopy ve spolupráci s Leica Gallery Prague, které byly orientované na fotografii a možnosti její interpretace. Mimořádnými výtvarnými akcemi byly i 1 celodenní výtvarný workshop v Trojském zámku v rámci „Trojského vinobraní“, 1 celodenní výtvarný workshop na téma animovaný film, 1 několikahodinový výtvarný workshop na téma graffiti a streetart a 3 speciální výtvarné workshopy ve spolupráci s Českým centrem Moskva a Velvyslanectvím ČR v Moskvě pro děti diplomatů a děti ze zemí Visegradské čtyřky.

Spolupráce s Českým centrem Praha

Také v roce 2011 pokračovala GHMP s pravidelnější a intenzivnější kooperací s Českými centry – konkrétně s Českým centrem Praha, které je součástí sítě Českých center, kterých existuje v současné době ve světových metropolích celkem 21 a která jsou situována na 3 kontinentech. Jejich posláním je především propagace české kultury v zahraničí. Konalo se celkem 10 speciálních celodenních workshopů pro školy i veřejnost – doprovodných výtvarných akcí ke zdejším výstavám: „Otto Wichterle: Vědec a vynálezce“, „Umění komixu, komiksovost v umění“ (doprovodná akce k festivalu „KomiksFest“), „Things Will Never Be the Same“ (k festivalu „Designblok“), „Přesahy“ (k festivalu „Pražské Quadrienalle“), „Mezi dvěma světy“ (k festivalu „Jeden svět“), „Jiří Turek: CityLAB“ (ve spolupráci s Leica Gallery Prague), „Folklore Is Alive“, „Yehuda Bacon: Návraty“, „Viktor Karlík: Světla města“, „Archa pomoci“.
Na základě dlouhodobější úspěšné spolupráce s Českým centrem Praha byly také iniciovány Českými centry tři mimořádné vánoční výtvarné workshopy v Českém centru Moskva, v tamní české škole a na Velvyslanectví ČR v Moskvě pro děti diplomatů a děti ze zemí Visegradské čtyřky, na kterých se podílela GHMP.

Skupiny znevýhodněných a handicapovaných dětí v GHMP


Výtvarné akce jsou v GHMP v posledních letech organizovány i pro skupiny znevýhodněných dětí, dospělých, případně i seniorů, kterým jsou vždy adekvátně přizpůsobeny. Do budoucna plánujeme stále rozšiřovat a podporovat tyto akce pro skupiny znevýhodněných dětí a navázat spolupráci s dalšími organizacemi, ústavy a institucemi koncentrující se na tyto skupiny – na děti mentálně a tělesně handicapované, duševně nemocné, opuštěné, z dětských domovů, sociálně slabší atd.

Stáže a praxe pro studenty VŠ a SŠ

Kromě toho, že se našich interaktivních prohlídek pro školy a ostatních výtvarných akcí příležitostně účastní formou náslechů řada VŠ studentů – budoucích výtvarných pedagogů, tak jim vycházíme vstříc i v tom, že si zde někteří studenti přímo i realizují v rámci praxe z galerijních animací „zkušební“ interaktivní prohlídky a workshopy pro školy. Na odbornou exkurzi, týkající se průzkumu edukačních aktivit, dorazili studenti Univerzity J. E. Purkyně Ústí nad Labem. Také zde úspěšně absolvovali svojí odbornou praxi studenti grafického designu ze Střední odborné školy Náhorní (Praha 8) a studenti propagační grafiky a grafického designu ze školy G.A.P. Education (Praha 4).

Setkání členů Komory edukačních pracovníků Rady galerií ČR v GHMP

V roce 2011 také proběhlo setkání členů Komory edukačních pracovníků Rady galerií ČR přímo v GHMP. Na odbornou exkurzi dorazili edukátoři, lektoři a výtvarní pedagogové z galerií z celé ČR (Cheb, Karlovy Vary, Plzeň, Litoměřice, Liberec, Hradec Králové, Ostrava, Brno, Olomouc, Zlín, Hodonín, Uherské Hradiště, Benešov, Hluboká nad Vltavou+České Budějovice, Kutná Hora, Náchod, Jihlava)
Po úvodní prezentaci edukačních aktivit v GHMP spojené s velkoformátovým promítáním fotografií z našich akcí následovaly interaktivní prohlídky (spojené s následnou výtvarnou akcí - reakcí na výstavu) těchto výstav: A. Feininger, Konec avantgardy, Po sametu. Druhý den následovaly tyto expozice: Bílkova vila a Trojský zámek. Edukátoři si vyzkoušeli role našich návštěvníků a vyzkoušeli si úhel pohledu studentů a žáků, kteří GHMP navštěvují. Aktivně se zapojili do interaktivních prohlídek i do následných výtvarných reakcí na výstavu.

Edukační aktivity v GHMP hodnotili velmi kladně.
Setkání KEP RG ČR probíhají cca 1x za čtvrt roku pokaždé v jiné členské galerii - výtvarní pedagogové, edukátoři a lektoři tak poznávají, jak fungují edukační a lektorské aktivity v ostatních galeriích, předávají si zde své zkušenosti a nápady a případně čerpají inspiraci pro další své aktivity. Úvodem setkání je vždy porada KEP.